phone

پشتیبانی : 09173110587

خلاصه‌نویسی مطالب درسی، مفید یا مضر؟
نویسنده خبر : مدیر سایت    
یکشنبه 30 تیر 1398
    
تعداد بازدید: 2221
    
زبان : فارسی
         
دسته بندی : عمومی
    
تاریخ درج خبر : 1398/4/30

برای موفقیت در کنکور استفاده از تکنیک‌های صحیح مطالعه بسیار مهم است. رقابت در کنکور بالا است و روش کسب موفقیت در کنکور قابل مقایسه با کسب نمرات خوب در طول سال‌های تحصیل نیست. یکی از روش‌های توصیه شده در مشاوره کنکور، تشویق دانش‌آموز به استفاده از خلاصه‌نویسی است.

خلاصه‌نویسی مطالب درسی، مفید یا مضر؟

برای موفقیت در کنکور استفاده از تکنیک‌های صحیح مطالعه بسیار مهم است. رقابت در کنکور بالا است و روش کسب موفقیت در کنکور قابل مقایسه با کسب نمرات خوب در طول سال‌های تحصیل نیست. یکی از روش‌های توصیه شده در مشاوره کنکور، تشویق دانش‌آموز به استفاده از خلاصه‌نویسی است. وقتی شما در پایان سال تحصیلی برای امتحانات آماده می‌شوید هر روز فقط یک کتاب را امتحان خواهید داد، بنابراین میزان فراموشی آن کمتر است. ولی وقتی برای شرکت در کنکور آماده می‌شوید، حجم مطالب بسیار بالا است و برای فراموش نکردن و نظم دادن به این اطلاعات، خلاصه‌نویسی روش مناسبی است.

مشخصات یک خلاصه نویسی خوب

دارا بودن دسته‌بندی و استفاده از اختصار نویسی دو ویژگی اصلی یک خلاصه‌نویسی خوب است. دسته‌بندی مطالب باعث می‌شود به یاد آوردن آنها سریع‌تر شود. در اختصار نویسی باید فقط از کلمات کلیدی استفاده شود. استفاده از شکل، پیکان و علامت‌های مختلف توصیه می‌شود، چرا که ذهن انسان در به یاد آوردن تصاویر قوی‌تر از کلمات رفتار می‌کند. همچنین می توانید خودتان را شرطی کنید که مطالب خاصی را با رنگ‌های خاصی مشخص کنید. رنگ نیز به حافظه تصویری کمک می‌کند.

روش خلاصه‌نویسی کردن

روش خلاصه‌نویسی تمام دروس مثل هم نیست. برای یادگیری لغات و تاریخ ادبیات می‌توان از فیش نویسی استفاده کرد. برای دروس خواندنی مثل دین و زندگی، زیست شناسی، روانشناسی و… بهتر است نکات و تعاریف با استفاده از کلمات کلیدی آورده شوند. حتی می‌توان برخی نکات و دسته‌بندی‌ها را در حاشیه صفحات کتاب‌های درسی نوشت و با ورق زدن کتاب آن مطالب را مرورکرد. برای دروس حل کردنی مثل ریاضی و فیزیک، فرمول‌ها، تعاریف مهم و روابط را در خلاصه‌نویسی بیاورید.
بسیار خوب است که در پایان هر فصل از کتاب، نکات مهمی را که از تست‌ها یاد گرفته‌اید بیاورید، مرور این نکات در ماه آخر قبل کنکور بسیار کمک کننده است.

استفاده از خلاصه‌نویسی دیگران و یا خلاصه‌نویسی آماده کتاب‌ها

بهتر است هر کسی خودش برای خودش به خلاصه‌نویسی مطالب اقدام کند. آنچه در کتاب‌ها تحت عنوان خلاصه درس آورده می‌شود طبق نظر شخصی نویسنده کتاب خلاصه شده است. خلاصه نویسی با دست خط و ادبیات خودتان تاثیر بسیار مثبت‌تری روی عملکرد حافظه دارد.

خلاصه‌نویسی امری زمان‌بر یا صرفه‌جویی کننده زمان؟

نوشتن خلاصه نویسی در ابتدا ممکن است وقت‌گیر به نظر برسد. ولی در ماه‌های آخر کنکور، مقدار زمانی که توسط این مطالب خلاصه‌نویسی شده صرفه‌جویی می‌شود بسیار مهمتر است. بهترین زمان خلاصه‌نویسی وقتی است که شما یک فصل را کاملا خوانده و تست‌های آن را حل کرده باشید. در این شرایط با احاطه کامل بر روی مطالب و نکات مهم می‌توانید خلاصه خوبی بنویسید. برای خلاصه‌نویسی هر چه زودتر اقدام کنید بهتر است. اگر فرصت نکردید فصلی را خلاصه کنید، انجام آن را به زمان‌های خالی خود موکول کنید ولی به هیچ عنوان این امر مهم را فراموش نکنید.

 

از   7   رای
6.45

  نظرات
دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید مدیر سایت در وب سایت منتشر خواهد شد.
پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.